Microsoft WORD Eğitimi

MİCROSOFT WORD

Bilgisayarda yazı yazmamızı sağlayan bir uygulama yazılımıdır.

Program Başlat  à Programlar à Microsoft Word şwklinde açılır.

 

 

Word Programının kullanımı.

WORD DE YENİ BİR BELGE OLUŞTURMAK

1-                 Programı açtığımızda yeni bir belge oluşmuş olur.

2-                 Dosya menüsünden Yeni seçeneğini kullanarak oluşturulur.

.

KAYITLI BELGEYİ AÇMAK

1-     Dosya menüsünden AÇ seçeneği kullanılarak açılır.

BELGEYİ KAYDETMEK

1-     Yaptığımız belgeyi kaydetmek için Dosya menüsünden Kaydet seçeneği seçilir.

2-   Standart araç çubuğundaki   düğmesine basılır.

3- Ctrl + S Tuşlarına basılır.

4. Word de kayıt edilen dosyaların uzantısı .doc dur

1-Belgeye resim eklemek: Ekle menüsünde Resim seçeneğine gidilir. Eğer word ün galesinden resim ekleyeceksek küçük resim kısmına, kayıtlı bir dosya ekleyeceksek Dosyadan seçeneğini seçeriz.

2-Yazdığımız yazıları seçme: Seçme yazıların üzerini karartma işlemidir. Yazıyı seçmek için yazının başına farenin imleci getirilir.  Sonra farenin sol tuşuna basılı iken yazı üzerinde gezdirilerek yazı seçilmiş olur.

3-Resimleri seçme: Eklediğimiz resimler üzerinde değişiklik yapmak için resmi seçmemiz gerekmektedir. Bunun için resmin üzerine bir kez sol tıklamamız yeterlidir.

4-Resmi sayfanın istenilen yerine hareket ettirme: Bunun için önce resim seçilir. Sonra üzerine sağ tıklanır oradan resim araç çubuğunu göster seçeneğine tıklanır. Sonra resimi değiştirmemizi sağlayan araç çubuğu açılacaktır. Açılan araç çubuğundan Sıkı seçeneği(köpek işareti) seçilir. Böylece resmimiz belgenin istenilen yerine hareket etmiş olur. Resmi haraket ettirmek için resmin üzerine gelinir. Farenin sol tuşuna parmağımız basılı iken sürükleme yapılır.

5-Cetvelin kullanımı: Cetvel bize yazılarımızın sayfanın hangi kısmına yazdığını gösterir. Cetveli kullanarak sayfanın istenilen özelliklerde olmasını sağlayabiliriz. Cetveldekoyu gri kısımlar kenar boşluklarını beyaz kızımlar ise yazılacak alanı belirtir. Eğer cetvel görünmüyorsa Görünüm menüsünden Cetvel seçeneği seçilir. Cetvel aktif hale getirilir.

6-Wordün Görünümleri:         a) Normal : Bu görünüm ile word de eklediğiniz çizimler görünmez sadece yazdığınız yazılar görünür sadece yazı yazıyorsanız bu seçeneği kullanın.

                                                      b) Web Yerleşimi : Bu seçenek Word de web sayfası yaparsanız kullanın web sayfasının internette nasıl görüneceğini bu seçenek ile görebilirsiniz.

                                                      c)Sayfa Düzeni: Bu seçenek kağıt görünümü ile de adlandırılır. Belgeye eklediğiniz tüm nesnelerin kağıt üzerinde nasıl göründüğünü bu seçenek ile görebilrisiniz.

                                                      d) Anahat Görünümü: Anahat yardımıyla belgenizi özelleştirebilirsiniz. Bu seçenek sizin çok sayfalı dosyanızda içindekiler oluşturmanızı sağlayacaktır.

7-Yazıyı büyük küçük harfe dönüştürme: Yanlışlıkla yazığınız yazılar küçük harfle yada büyük harfle yazılmışsa bunları silip tekrar yazmanıza gerek yok. Bunun için  Word ün “Büyük küçük harf değiştir” seçeneğini kullanabilirsiniz. İlk önce yazı seçilir. Sonra biçim menüsünden “Büyük küçük harf değiştir” seçeneğine basılır, açılan pencereden yazının ne türe çevrileceği seçilip Tamam tuşuna basılır.

8-Başlangıç Harflerini büyütme: Dergilerde ya da gazetelerde bazı harflerin 2 yada 4 satırı kapladığını görmüşsünüzdür. Bunu Word ile yapmanız da mümkün. Bunun için ilkönce satır basındaki yazı seçilir sonra Biçim menüsünden “Başlangıcı Büyüt” seçeneği seçilir. Açılan pencerede yazının kaç satırı kaplayacağı belirtilir ve Tamam tuşuna basılır. Yazılarınızın ilk harfi istediğiniz satır sayısında büyütmüş olursunuz.

9-Word içerisine sayfa Ekleme: Diyelim ki birkaç cümleden oluşan yazı yazdınız ve tekrar boş bir dosya kağıdına ihtiyaç duydunuz. Bunun için dosyanız içerisine sayfa eklemeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmak için Ekle menüsünden “Kesme” seçeneği seçilir. Açılan pencereden Sayfa sonu seçilip Tamam tuşuna basılınca anı dosya içerisinde boş bir sayfa açmış olursunuz. Bunun kısa yol düğmeleri de bulunur. Bunun için CTRL ve ENTER tuşlarına basarsanız  yeni boş bir sayfaya geçmiş olursunuz.

10-Sayfayı Sütunlara Bölme: Sayfayı sütunlara bölmeye örnek olarak dergilerdeki bir sayfaya yan yana yazılmış yazıları düşünebiliriz. Bu işlemi yapabilmek için Biçim menüsünden Sütunlar seçilir. Açılan pencereden kaç sütuna ayıracaksak belirlenir ve Tamam tuşuna basılır.

Seçtiğimiz yazıları da sütunlara bölebiliriz. Bunun için yazılar seçilir sonra biçim menüsünden sütunlara girilir. Açılan pencereden kaç sütun olacaksa belirlenir ve Tamam tuşuna basılır.

11-Belge içerisinde Arama ve Değiştirme: Yazdığımız belge içerisinde istediğimiz kelime ya da cümleyi aratabiliriz. Bunun için düzen Menüsünden Bul seçeneğini kullanırız. Açılan penceren aranacak kelime ya da cümle yazılır. Sonrakini Bul düğmesine basılarak arama işlemi yapılır. Arama sonucu ise bize işaretli dosya olarak belirtilmektedir. Değiştirme işlemi ise belge içerisinde kelimenin başka bir şekilde yazılmasını istersek kullanılır. Bunun için Düzen menüsünden Değiştir seçeneği seçilir. Açılan pencereden bulunacak kelime altına değiştirilecek kelime yazılır. Sonrakini bul dediğimizde kelime bulunur. Eğer o kelimeyi değiştirmek istiyorsak Değiştir düğmesine basılır böylece eski kelimemiz değiştirme kısmına yazdığımız kelime.ile değiştirilmiş olur.

12-Çerçeveler ve Kenarlıklar: Çerçeve bir yazının kenarına eklenen çizgilerden oluşmaktadır. Bu işlemi yapabilmemiz için ilkönce yazı seçilir sonra biçim menüsünden kenarlıklar ve gölgelendirme seçeneği seçilir. Açılan pencereden kenarlık kısmında istenilen kenarlık türü seçilir ve Tamam tuşuna basılır. İstenilen kenarlık türünün metin üzerinde mi yoksa paragraf üzerinde mi olduğu belirtilmelidir.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !